Miłe wspomnienia z gabinetu dentystycznego – jak i gdzie się udać z dzieckiem?

u dentysty

Wielu z nas do dziś ma nieprzyjemne skojarzenia z gabinetem dentystycznym. To nie dziwne, bo gdy dorastaliśmy wizyta u dentysty wiązała się ze stresem, często bólem. Takie wspomnienia zostają do końca życia. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Warto zadbać, aby nasza pociecha miała miłe wspomnienia z tego wydarzenia.

Gabinet dentystyczny – gdzie udać się z dzieckiem?

Pamiętajmy, aby na wizytę u dentysty wybierać gabinety przystosowane dla dzieci. Niektóre gabinety dentystyczne prowadzą stomatologię zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a niektóre są przystosowane tylko dla maluchów. Ważne, aby wcześniej zorientować się, co znajduje się w gabinecie, czy są tam specjaliści, którzy specjalizują się w dziecięcej stomatologii itd. Niektóre gabinety, w których przyjmuje się małych pacjentów są kolorowe, zaopatrzone w zabawki, ciekawe plakaty, często nawet dentyści mają kolorowe ubrania. Ważne, aby dziecko poczuło się pewnie, komfortowo i aby pierwsza wizyta była miła i przyjemna. Rodzice często przychodzą do dentysty z dzieckiem, gdy zaczyna się ząbkowanie, objawy są dokuczliwe, a dziecko czuje się bardzo niekomfortowo. Lepiej jednak zaczekać aż fala bólu minie, wtedy maluch chętniej weźmie udział w wydarzeniu.

Jak przygotować dziecko?

Przed wizytą u dentysty postarajmy się wytłumaczyć maluchowi, gdzie idziemy i co będziemy tam robić. Dentysta powinien podczas pierwszej wizyty pokazać maluchowi fotel (może pokazać jak się podnosi itd.), najpierw obejrzy ząbki np. misiowi, mamie, a potem dziecku. Najczęściej dentysta zapozna młodego człowieka ze sprzętem, np. z lusterkiem do oglądania ząbków. Maluch chętniej szeroko otworzy buzię gdy zobaczy, że może to być ciekawa zabawa. Wtedy stomatolog obejrzy ząbki.

Ząbkowanie lub pierwszy zabieg

Ząbkowanie dostarcza wielu pytań rodzicom, dlatego ten moment najczęściej wybierają na wizytę u stomatologa. Pamiętajmy, aby zaczekać z tym do czasu aż ustąpią bolesne objawy ząbkowania. Wizyta będzie wtedy efektywniejsza i przyjemniejsza dla dziecka. Jeżeli musimy zgłosić się do dentysty na jakiś zabieg z dzieckiem, wybierzmy gabinet, który ma w ofercie gaz rozweselający (podtlenek azotu). Jest on zupełnie bezpieczny i nieszkodliwy dla zdrowia, a sprawia, że dziecko jest rozluźnione i nie czuje lęku przed czynnościami, które wykonuje dentysta.

Dodaj komentarz