Mały alergik a karmienie piersią

mother feeding her baby

Mleko matki to najlepsze co możesz dać swojemu nowo narodzonemu dziecku. Nawet jeśli okaże się, że Twoje dziecko jest alergikiem nadal najlepszym jedzeniem dla dziecka jest Twój pokarm. Mamo pamiętaj, alergia nie jest wskazaniem do przerwania karmienia piersią.

Jestem alergiczką. Czy moje dziecko też będzie chore?

Zgodnie z zaleceniami pediatrów przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Pokarm od mamy zawiera nie tylko cenne składniki odżywcze ale również przeciwciała chroniące dziecko przed chorobami. Dlatego chociaż około dziesięć procent wszystkich niemowląt to alergicy pokarmowi, w przypadku niemowląt karmionych piersią wskaźnik ten spada aż dziesięciokrotnie.

Nierzadko przyczyną alergii u niemowlaka są… geny. O ile statystycznie co dziesiąte dziecko rodzi się jako alergik, o tyle w przypadku gdy jedno z rodziców jest alergikiem ryzyko zachorowania wzrasta do 40%, a gdy oboje rodzice są alergikami jest to już 60%.

Innym powodem pojawienia się alergii pokarmowej może być obecność alergenów wziewnych(kurz, roztocza, pyłki, dym papierosowy) w otoczeniu dziecka. Dlatego mieszkanie, w którym przebywa niemowlak powinno być regularnie sprzątane.

Czy karmienie piersią może być przyczyną alergii?

Na początek rozprawmy się z powszechnym mitem: mleko matki nie uczula więc alergia pokarmowa nie dotyczy niemowląt karmionych piersią. Nie jest to prawda. Rzeczywiście pokarm matki jako taki nie jest uczulający, jednak może do niego przeniknąć alergen, który będzie sprawcą reakcji uczuleniowej u dziecka. Dlatego w żadnym wypadku nie należy pochopnie rezygnować z karmienia piersią. Nadal jest to najlepsze co matka może dać swojemu małemu dziecku. Trzeba tylko wyeliminować przyczynę alergii, czyli zastosować dietę eliminacyjną.

Pokarm mamy chociaż wydaje się monotonny tak naprawdę ma zmienny skład w zależności od tego co akurat je kobieta. Tego efektu nie da sztuczny pokarm. Dlatego rezygnacja z karmienia piersią i przejście na mleko modyfikowane dla dzieci z alergią pokarmową powinno być krokiem ostatecznym.

Na czym polega dieta eliminacyjna?

Dieta eliminacyjna, jak sama nazwa wskazuje, polega na eliminowaniu, czyli wykreślaniu z jadłospisu potencjalnie uczulających produktów. Najbardziej podejrzane jest mleko krowie i to z niego mama karmiąca piersią powinna zrezygnować w pierwszej kolejności. Przy czym rezygnacja z mleka oznacza odstawienie wszystkich produktów mlekopochodnych oraz zawierających mleko np. czekolada. Następnie przez okres dwóch tygodni trzeba nadal karmić piersią i obserwować malucha. Jeśli objawy alergii nie zanikną można przypuszczać, że winowajcą nie było mleko. W takim przypadku można wrócić do produktów mlecznych a z diety wyeliminować kolejny podejrzany produkt. Najczęstszymi sprawcami alergii pokarmowych są wspomniane mleko krowie, jaja, pszenica, orzechy, soja, ryby i owoce morza, oraz cytrusy i truskawki. Zdarza się też, że dzieci, które wykazują alergię na mleko krowie nie tolerują także wołowiny i cielęciny.

Cyklu zmian w diecie eliminacyjnej nie można przyspieszyć, ponieważ organizm małego dziecka potrzebuje dwóch tygodni, żeby całkowicie pozbyć się alergenów.

Nie zawsze objawy sugerujące alergię rzeczywiście są reakcja uczuleniową na składnik pokarmu matki. Dlatego wszelkie zmiany w diecie matki karmiącej piersią powinny być ustalane z lekarzem pediatrą. Leczenie dziecka „na własną rękę” jest dużą nieodpowiedzialnością ze strony rodziców. Wymioty, biegunki, wysypki, kolki i ulewanie mogą być skutkiem alergii ale mogą też być spowodowane innymi chorobami. Dlatego diagnozę powinien postawić lekarz.

Kiedy pojawia się alergia pokarmowa?

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt cierpiących na tę chorobę pojawiają się około trzeciego tygodnia życia.

Bardzo rzadko zdarza się by organizm odpowiedział reakcją alergiczną już przy pierwszym kontakcie z alergenem. Bardzo częstym błędem jest uważanie, że skoro objawy uczulenia pojawiły się po tygodniu od wprowadzenia nowej pozycji do menu mamy to na pewno nie to jest przyczyną alergii. Tymczasem aby wytworzyła się reakcja alergiczna potrzebne jest kilkukrotne zetknięcie się z uczulającym pokarmem. Dlatego analizując zmiany diety mamy i powiązane z nim występujące u dziecka objawy alergii (wysypka, biegunka, wymioty, ulewanie, kolki) trzeba cofnąć się w czasie przynajmniej o tydzień.

Jak ustrzec nienarodzone dziecko przed alergią pokarmową?

Nie da się ustrzec przed alergią dziecka, które jeszcze się nie narodziło. Dlatego nawet jeśli oboje rodzice są alergikami i prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie alergikiem jest bardzo wysokie, nie ma żadnego sposobu na obniżenie ryzyka. Stosowana często przez kobiety dieta „antyalergiczna” w ciąży jest całkowicie pozbawiona sensu. Może przynieść wręcz odwrotny skutek, dziecko urodzi się chore z powodu nieprawidłowej diety jaką matka stosowała w ciąży. Nie ma żadnych dowodów na to, że jeśli matka w ciąży nie będzie jadła mleka ani przetworów mlecznych to dziecko nie będzie uczulone na mleko. Dodatkowy stres związany z obawą o zdrowie potomka może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Więcej o alergiach pokarmowych u niemowlaków karmionych piersią można przeczytać na Bebiprogram.pl

Dodaj komentarz