Laktator elektryczny czy ręczny? [PORADNIK]

lovi-3

Brak pokarmu w piersiach lub nawał mleczny. Maluch nie chce ssać. Brodawki bolą, krwawią. A może po prostu mama potrzebuje odpoczynku albo w karmienie malucha chce włączyć się tata? Może codziennie, a może raz na miesiąc. Powody karmienia dziecka z butelki to indywidualna sprawa. Pewne jest jednak, że posiłek dla malca trzeba będzie z piersi odciągnąć. Wtedy nieodzowny okaże się laktator. Jaki wybrać, kiedy wybór jest spory?

Rodzaje laktatorów

Laktator powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb matki, tryby życia i funduszu. Taki sprzęt można dostać bez problemu w Internecie, aptekach, a nawet marketach. Półki uginają się od różnego rodzaju sprzętu, więc warto poświęcić chwilę, by znaleźć model, z którego korzystanie będzie przyjemnością.

Laktator ręczny służy do manualnego odciągania pokarmu. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje takiego sprzętu:

  • tłokowe, działające na podobnej zasadzie, co strzykawka;
  • z pompką, który można obsługiwać nawet jedną ręką;
  • gruszkowe, którego siła ssania zależy od mocy, z którą mama dociska gruszkę.

Laktatory ręczne są więc proste w obsłudze, wymagają wyłącznie siły mięśni. Co jednak może być nieco męczące, jeśli odciąganie pokarmu trwa np. dwie godziny. Zaletą jest jednak fakt, że tego sprzętu można używać dyskretnie, ponieważ jest cichy.

Laktator elektryczny z kolei będzie już wymagać zasilania. Najczęściej taki sprzęt zasilany może być z dwóch źródeł, baterii i sieciowo, ale są na rynku urządzenia, które bez kabla nie będą działać. Odpada w takim razie odciąganie pokarmu np. w pracy, jeśli w łazience nie ma gniazdka.

Ponadto laktator elektryczny może być głośny. Dotyczy to najczęściej urządzeń poprzedniej generacji. Te nowe są bardzo ciche, więc odciągając pokarm przy kołysce, maluch się na pewno nie obudzi.

To, co zdecydowanie wyróżnia laktator elektryczny nad manualny, to bezsprzecznie komfort użytkowania. Wystarczy przyłożyć takie urządzenie do piersi, włączyć… a reszta dzieje się sama. Możliwość regulowania mocy ssania – np. na tryb pobudzający laktację – to w tego typu laktatorach standard. Maszyna ponadto zapisuje ulubione ustawienia, a wyposażona może być także w czytelny, podświetlany wyświetlacz lub także i alarm, lub zegar.

Co z odciągniętym pokarmem?

Nie jest prawdą, że odciągnięte mleko należy podać dziecku natychmiast. Pokarm można nawet mrozić, żeby się nie zmarnował. Jeśli odciągnięte mleko trzymasz w temperaturze pokojowej, (21°C) to faktycznie, maksymalny okres przechowywania w takich warunkach wynosi 12 godzin. 2-5 dni mleko matki może stać w lodówce (3-5°C), natomiast w lodówkowym zamrażalniku (-10°C) przez dwa tygodnie. Z kolei w zamrażarce (-18 do -20°C) można przechowywać odciągnięty pokarm nawet przez pół roku.

1 komentarz

  1. A jak wygląda proces odsysania mleka matki przez laktator, gdy ma płaskie lub wklęsłe brodawki sutkowe?:>

Dodaj komentarz