Jak zająć dziecko – pomysły dla zapracowanych rodziców

img74589187

Masz zaległości w pracy, a Twój kilkulatek domaga się zainteresowania? Musisz ugotować obiad, ale dziecko koniecznie chce się z Tobą pobawić? Oto kilka pomysłów na zajęcie dla kilkuletnich dzieci.

W życiu każdego rodzica zdarzają się sytuacje, kiedy z racji innych obowiązków nie mogą całkowicie poświęcić uwagi swojemu dziecku. Niezależnie od tego czy pracujesz w domu przy komputerze, czy musisz ugotować obiad dla całej rodziny, zrobić pranie, czy przejrzeć rachunki, możesz zapewnić swojemu dziecku świetną zabawę. Jak to zrobić?

Stare zabawki na nowo

Małe dzieci dosyć szybko tracą zainteresowanie znanymi zabawkami. Oczywiście nie oznacza to, że ciągle musisz kupować nowe pluszaki, figurki czy klocki. Wystarczy, że część zabawek schowasz, np. do dużego pudła i umieścisz poza zasięgiem dziecka. Po kilku dniach wymień zabawki – dziecko będzie chętnie bawiło się tymi „odzyskanymi”, a Ty możesz wykonywać swoje zadania od czasu do czasu zerkając na pociechę. Jeśli musisz poodkurzać, a maluch rwie się do pomocy, spraw mu mały odkurzacz – zabawkę i sprzątajcie razem. Podobnie sprawdzi się niewielka drewniana kuchnia z małymi naczyniami, kiedy będziesz przygotowywać posiłek; znajdziesz ją np. tutaj.

Zabawa w ogrodzie

Kilkuletnie dzieci uwielbiają bawić się w wodzie. Jeśli więc pogoda sprzyja, możesz w ogrodzie ustawić niewielki basenik. Maluch będzie się w nim chlapać, podlewać kwiatki, albo bawić specjalnymi zabawkami, a Ty w tym czasie zajmiesz się pracami ogrodowymi. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego nie spuszczaj oczu z dzieci bawiących się w wodzie. Innym sposobem na zajęcie malucha, podczas gdy Ty zechcesz zgrabić liście lub skoszoną trawę będzie zabawa w piaskownicy. Dziecko może budować zamek, albo robić babki z piasku. Dobrym pomysłem będzie również sprawienie mu niewielkiego zestawu małego ogrodnika, dzięki któremu pociecha będzie Ci pomagać w pracy.

Kreatywne spędzanie czasu

Jeśli Twoje dziecko lubi kreatywne zabawy, możesz poprosić je o wykonanie rysunku, który później powiesicie w domowej galerii lub na lodówce. Zbliżają się imieniny lub urodziny kogoś z bliskich? Niech maluch wykona specjalną laurkę. Sprawdzonym sposobem jest też zajęcie dziecka zestawem składającym się z kolorowanki i kredek. Starsze dzieci mogą zainteresować się puzzlami. Jeśli te kupione w sklepie już im się znudziły, dobrym pomysłem jest wykorzystanie np. starych obrazków – wystarczy je pociąć na kawałki i poprosić kilkulatka o ponowne ułożenie. Możesz też powycinać różne elementy z kolorowych czasopism i zaproponować dziecku, aby stworzyło z ich pomocą obrazek lub portret. Taka zabawa nie tylko zajmie pociechę, ale będzie tez okazją do ćwiczenia kreatywności.

Telewizja nie taka zła

Wielu rodziców stara się ograniczać swoim dzieciom oglądanie telewizji. Tymczasem bajka na DVD czy włączenie maluchowi kanału tematycznego specjalnie dla kilkulatków nie jest czymś złym. Trzeba jednak pamiętać o umiarze, a także dostosowaniu treści do wieku dziecka. Staraj się więc wybierać edukacyjne filmy animowane, które nie trwają zbyt długo i będą dla niego zrozumiałe.

Dodaj komentarz