Jak urządzić pokój dla nastolatka?

teen

Każdy nastolatek nie tylko marzy o tym aby mieć swój własny pokój, ale chce aby ten pokój był wyjątkowy.

W okresie dorastania świadomość posiadania własnej przestrzeni jest niezwykle ważna. Musi być to miejsce, które nie tylko zapewni dogodne warunki do nauki, ale będzie azylem w którym nastolatek będzie mógł odpocząć czy oddać się swojej pasji.

Należy pamiętać, że nastolatek to już nie dziecko, że za chwilę wkroczy w świat dorosłości i w związku z tym należy dać mu możliwość podejmowania decyzji. Zapewne w jego głowie już dawno zrodził się projekt jego wymarzonego pokoju. Warto wziąć pod uwagę jego pragnienia.

Dorastające dzieci często chcą manifestować swoją odmienność czy to stylem ubierania, sposobem bycia, ciekawym hobby – warto uwypuklić jego oryginalność podczas urządzania pokoju. Jeśli naszego dziecko od lat pasjonuje się modelarstwem warto poszukać ciekawej fototapety na ścianę z wizualizacją modelu czy np. stworzyć gablotkę, w której będzie mógł przechowywać wszystkie swoje modele i pokazywać je swoim znajomym. Fajnym pomysłem może być podwieszenie kilku modeli na suficie, co daje naprawdę ciekawy efekt, przy niewielkich kosztach.

Pokój powinien być nie tylko miejscem do nauki, warto wydzielić także kąt w którym nasza pociecha będzie mogła się zrelaksować, oddać swojej pasji, odpocząć. Może to być np. niewielki kącik z kolekcją ulubionych płyt, specjalne biurko do sklejania modeli, miejsce do malowania itp.

Wybór odpowiednich mebli jest niezwykle ważny, ponieważ muszą one być dopasowane do wieku oraz wzrostu dziecka. Dzieciaki spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej czy to podczas odrabiania lekcji czy np. właśnie sklejania modeli, dlatego trzeba zapewnić mu meble, które zadbają o jego kręgosłup. Dotyczy to zwłaszcza biurka, krzesła ale także łóżka.

Wspólna praca nad aranżacją pokoju może okazać się niezwykle pomocna w budowaniu relacji na linii rodzic – nastolatek. Wspólnie możecie poszukać gotowych inspiracji w sieci, omówić koncepcje, poszukać mebli oraz tapet. Jeśli pokażesz dziecku, że liczysz się z jego zdaniem, traktujesz go jako osobę prawie dorosłą, na pewno odwdzięczy ci się w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz