Jak radzić sobie z kolką u niemowlęcia?

kolka-u-dziecka

U niemowląt problem kolki pojawia się dość często. Jest w głównej mierze związany ze zbyt szybkim jedzeniem. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby pomóc maluchowi z kolką i to całkowicie bezpiecznie.

Kolka niemowlęca to częsta przypadłość, która objawia się przede wszystkim trudnym, napadowym i nadmiernym płaczem. Dotyczy ona głównie dzieci do 3-4 miesiąca życia karmionych zarówno naturalnie, jak i sztucznie. Po tym czasie na ogół ustępuje. Nie ustalono dokładnych przyczyn kolki, ale zwykle łączy się ją z zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego – mowa wtedy o kolce jelitowej u niemowląt. Dodatkowo także pojawiają się tezy, że kolka związana jest z nietolerancjami pokarmowymi, niedojrzałością układu nerwowego małych dzieci czy stresem.

Jak rozpoznać kolkę u malucha?

Oprócz donośnego płaczu objawem kolki są także napinanie brzucha i podkurczanie nóżek. Dodatkowo może pojawić się poszerzenie obwodu brzucha. Uważa się jednak, że same gazy jelitowe nie są przyczyną kolek, a jedynie ich następstwem wskutek nadmiernego połykania powietrza podczas płaczu. W takich przypadkach wielu rodziców niepokoi się i chce jak najszybciej poradzić sobie z kolką niemowlęcą.

Leczenie kolki u niemowląt

Kolka zasadniczo ustępuje z czasem samoistnie, niemniej nie oznacza to, że nie należy podejmować żadnych kroków w celu pomocy maluchowi. Najczęściej polecane jest stosowanie bezpiecznych środków zawierających symetykon, na przykład Espumisan Krople. Symetykon całkowicie naturalnie i bezpiecznie rozbija pęcherzyki powietrza, zmniejszając dolegliwości związane ze wzdęciami. Także polecane jest noszenie dziecka na rękach, przytulanie, ograniczenie bodźców zewnętrznych. Oczywiście, w przypadku, w którym kolka nie mija, najlepiej poradzić się lekarza, który będzie mógł wykonać badania w celu ustalenia jej przyczyny.

Butelki antykolkowe

Coraz popularniejsze są także butelki antykolkowe, które dzięki swojej budowie zmniejszają ryzyko kolek poprzez odprowadzanie pęcherzyków powietrza z płynu. W ten sposób do przewodu pokarmowego dziecka nie dostaje się tak dużo powietrza, które jest odpowiedzialne za wzdęcia. Stosowanie butelek antykolkowych nie jest niestety całkowicie skuteczne, niemniej warto zaopatrzyć się w tego rodzaju butelkę. Teraz można łatwo kupić je w sklepach z artykułami dziecięcymi, hipermarketach czy w internecie.

Z kolką niemowlęcą spotyka się wielu rodziców na całym świecie. Aby ulżyć dziecku oraz jednocześnie sobie, należy pamiętać o tym, że dzięki specjalnym środkom oraz butelkom można zniwelować objawy kolki i zapobiegać jej całkowicie bezpiecznie!

Dodaj komentarz