Jak należy opiekować się wcześniakiem?

wczesniak

Czasami z różnych przyczyn poród rozpoczyna się wcześniej niż w wyznaczonym terminie. Teraz, dzięki nowoczesnej medycynie, wiele wcześniaków może rozwijać się bezpiecznie. Gdy jednak maluch trafia do domu, trzeba szczególnie pamiętać o odpowiedniej opiece.

Każde dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży uznawane jest za wcześniaka. Wcześniaki zawsze wymagają specjalnej pielęgnacji – ich układ immunologiczny nie działa jeszcze całkowicie prawidłowo, dlatego są bardziej narażone na zakażenia, także są niezwykle delikatne, a ich organizm jest nieodporny na niskie temperatury.

Jak przygotować dom na przybycie wcześniaka?

Wcześniaki szybko się wychładzają, dlatego należy zadbać o to, żeby w pomieszczeniu, w którym maluch będzie przebywał, było ciepło. Optymalna temperatura to około 22 stopni Celsjusza, warto zwiększać ją nieco wtedy, gdy zamierza się wykąpać lub przewijać dziecko. W domu powinno ono także nosić lekkie bawełniane czapeczki, rękawiczki i skarpetki, które zapobiegają utracie ciepła. Pokój najlepiej wietrzyć regularnie, ale nie narażając dziecka na przeciągi. Gdy zachodzi taka potrzeba, warto zainwestować w nawilżacz powietrza.

Unikaj zbyt częstych wizyt gości

Żeby nie narazić maluszka na problemy związane z zakażeniami, lepiej nie zapraszać znajomych i rodziny przez początkowy okres. Zbyt wiele osób i za częste odwiedziny to więcej drobnoustrojów, takich jak wirusy czy bakterie, z którymi musi walczyć jeszcze nie całkiem rozwinięty układ odpornościowy dziecka. Warto pamiętać też o tym, żeby za wszelką cenę nie trzymać wcześniaka pod kloszem, sterylne otoczenie też nie jest najzdrowsze.

Pamiętaj o bliskości

Jak najczęściej noś maluszka, kładź go na piersi, przytulaj, głaszcz i masuj. Dotyk daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości, a odgłos bijącego serca dodatkowo będzie go relaksował. Otulaj dziecko kocykami, stwórz dla niego przytulne miejsce do wypoczynku. Nie zapomnij o wybraniu specjalistycznych proszków do prania i dokładnie wypłukuj ubranka, koce i pościel.

W razie potrzeby zawsze konsultuj się ze specjalistami

Wielu młodych rodziców opiekujących się wcześniakami ma mnóstwo dylematów i pytań. W sytuacjach, które są problematyczne, najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że opieka nad wcześniakiem wymaga zaangażowania i jest męcząca, dlatego dziel się nią z partnerem – razem będziecie mogli zadbać o malucha i budować rodzinne więzi.

Dodaj komentarz