Gluten w diecie dziecka

Współcześnie przyjęło się, iż rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej rozpocząć w piątym miesiącu życia u dzieci karmionych sztucznie mlekiem modyfikowanym lub po skończeniu szóstego miesiąca życia u niemowląt karmionych naturalnie piersią. Identycznie jest w przypadku uczulającego białka roślinnego zawartego w pszenicy i życie, a zwanego glutenem.

Kiedy podawać pierwsze posiłki z glutenem?

Dawniej wprowadzanie glutenu do diety dziecka następowało dopiero w 10 miesiącu życia, ponieważ obawiano się, że wcześniejszy kontakt niedojrzałego organizmu z tym alergenem prowadzi do pojawienia się choroby trzewnej, określanej mianem celiakii. Obecnie propaguje się pomysł, żeby nie wstrzymywać się od podawania produktów, które zawierają zbożowe białko roślinne. O doskonałym momencie, w którym najlepiej będzie rozpocząć oswajanie organizmu niemowlaka z glutenem, warto porozmawiać z prowadzącym dziecko lekarzem pediatrą. Niemniej jednak zależy to od głównie od sposobu karmienia. Przyjęło się, iż dzieci karmione piersią mogą już w piątym miesiącu życia przyjmować produkty z niewielką ilością glutenu, ponieważ naturalne mleko matki chroni przed wystąpieniem alergii. Dlatego też warto utrzymać laktację jeszcze przez dwa lub trzy miesiące po rozszerzeniu diety dziecka. Natomiast u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zaleca się dodawanie glutenu do przecieru z jarzyn dopiero w szóstym miesiącu życia.

Dlaczego nie warto zwlekać?

Jak najwcześniejsze wprowadzanie glutenu do diety dziecka wykazało, że w przyszłości maleje szansa na wystąpienie alergii na niego, a w konsekwencji również i pojawienia się celakii. Istotne znaczenia posiada również rodzaj karmienia stosowany u niemowląt, ponieważ wyłączne karmienie piersią zapewnia malcowi najlepszą ochronę przed późniejszymi reakcjami alergicznymi. Z tego powodu też wprowadzenie glutenu do diety dziecka karmionemu naturalnie można rozpocząć wcześniej, kiedy ono jeszcze trwa. Co więcej, aby uniknąć ryzyka zachorowania na chorobę trzewną, która wyklucza jedzenie wielu produktów z zawartością pszennego bądź żytniego białka roślinnego, najpierw należy stopniowo oswajać z nim organizm, a dopiero później zwiększać jego dawki.

Dodaj komentarz