Czym są foliany i jak wpływają na organizm kobiety w ciąży?

Mówi się, że kwas foliowy dla kobiety w ciąży jest składnikiem niezwykle ważnym. Mimo, że foliany są potrzebne na co dzień każdemu z nas, to specyficzny stan organizmu, jakim jest ciąża, generuje zwiększone zapotrzebowanie na owe związki chemiczne. Ich niedobory zagrażają przede wszystkim rozwijającemu się dziecku, jednak wpływają także na liczne procesy zachodzące w organizmie przyszłej mamy, co wiąże się z występowaniem szeregu niepokojących objawów.

Rola folianów w organizmie kobiety

Kwas foliowy jest rozpuszczalną w wodzie witaminą z grupy B, która w organizmie kobiety zostaje poddana licznym przemianom, prowadzącym do uzyskania aktywnej biologicznie formy tego związku – kwasu lewomefoliowego. Kwas foliowy w pożywieniu pojawia się pod postacią pochodnych – folianów. Szacuje się, że w przyrodzie można znaleźć około 20 związków tego typu, dlatego określenie „kwas foliowy” wydaje się dość niejednoznaczne.

Foliany pojawiają się głównie w szpinaku, sałacie, kapuście i brokułach. Jaką rolę spełniają w organizmie? Poprzez regulację procesów zachodzących w układzie nerwowym mają duży wpływ na samopoczucie i kondycję psychiczną przyszłej mamy. A dobry nastrój w ciąży jest przecież niezwykle ważny, również w kontekście zdrowia dziecka. Niedobory kwasu foliowego mogą skutkować rozwojem stanów depresyjnych i lękowych, wybuchami agresji i nadpobudliwością. Poza tym foliany odpowiadają także za prawidłowy przebieg i tempo podziałów komórkowych, regulują również syntezę kwasów nukleinowych, co ma ogromne znaczenie dla zachowania materiału genetycznego i odpowiedniego przekazania cech potomstwu. Niedobory kwasu foliowego mogą też prowadzić do problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego, bowiem związek ten uczestniczy w syntezie soku żołądkowego i usprawnia pracę gruczołów trawiennych.

Problem z nieprzyswajaniem folianów

Nieprawidłowe przyswajanie kwasu foliowego to ogromny problem – dotyczy aż 50 proc. kobiet. Doskonale widać, że skutki nieprawidłowej absorpcji przez organizm kwasu foliowego mogą mieć druzgocący wpływ nie tylko na układ nerwowy rozwijającego się dziecka, ale również na organizm ciężarnej. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne przyjmowanie kwasu foliowego w łatwo przyswajalnej, aktywnej biologicznie formie związku o nazwie metafolina. Tylko zażywanie preparatu Femibion z metafoliną daje pełną gwarancję, że kwas foliowy został prawidłowo wchłonięty i przetransportowany do komórek całego ciała.

Dodaj komentarz