Czy trądzik to wyłącznie zmora nastolatków?

23_Czy trądzik to wyłącznie zmora nastolatków

Mimo że cera trądzikowa i zmaganie się z niedoskonałościami skóry kojarzą się wyłącznie z wiekiem młodzieńczym, w rzeczywistości z ich powodu cierpią także osoby dorosłe. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by przy pomocy odpowiednich środków przywrócić swojej twarzy dawny, satysfakcjonujący wygląd.

 Na początku warto zauważyć, że proponowane do tej pory kuracje zapobiegające utrzymywaniu się na skórze trądziku obecnie przechodzą do lamusa. Ręczne oczyszczanie twarzy przygotowywanie tak zwanych parówek w warunkach domowych czy stosowanie silnie wysuszających żeli do mycia w rzeczywistości czyniło więcej szkody niż pożytku, nie gwarantując wyleczenia tej przypadłości. Z czasem opracowano inne sposoby skutecznego pozbywania się objawów trądziku, tak by nie uprzykrzał dłużej życia zmagających się z nim osób.

Zadbaj o delikatne mycie

 Wbrew dotychczasowym przypuszczeniom używanie mydeł i żeli o właściwościach antybakteryjnych nie okazuje się wystarczającym rozwiązaniem w walce z cerą trądzikową, ponieważ jest ona efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, nie zaś, jak niesłusznie podejrzewano, różnego rodzaju bakterii. Zbyt częste mycie może dodatkowo przesuszyć wrażliwą skórę, dlatego też ogranicz jej oczyszczanie do dwóch razów dziennie (rano i wieczorem). Pamiętaj także o tym, by wybrane preparaty nie zawierały w sobie popularnych środków SLS, które mają zdolność do wywoływania podrażnień.

Regularnie tonizuj i nawilżaj

 Po przemyciu twarzy odpowiednim środkiem myjącym warto dodatkowo przetrzeć ją delikatnym tonikiem, który przyczyni się do zwężenia gruczołów łojowych, hamując, tym samym, pojawianie się kolejnych wyprysków. Warto, by nie kosmetyk nie zawierał w sobie alkoholu – w przeciwnym razie przyczyni się do powstawania dalszych niedoskonałości. Nie bez znaczenia będzie także nawilżanie – stosując, na przykład, krem do cery trądzikowej, pozwala się skórze na szybszą regenerację i gojenie istniejących krostek. Wybierając środek nawilżający, dobrze jednak zapoznać się z jego składem, tak by nie zapychał porów.

Rozważne złuszczanie

Chcąc pozbyć się martwego, powstrzymującego ujście gruczołów łojowych naskórka, słusznie jest zainteresować się stosowaniem peelingów enzymatycznych, które zastąpią zbyt intensywne peeling mechaniczne. W składzie pierwszych z nich znajdują się enzymy owocowe lub ziołowe przyczyniające się do rozpuszczania obumarłych komórek. Co więcej, można także pokusić się o wypróbowanie kremów z kwasami do regularnego używania wieczorną porą. Nie tylko rozjaśnią one skórę, lecz także wygładzą ją i zmniejszą widoczność przebarwień oraz wyprysków.

Strategia punktowa

 W końcu, w trosce o zdrową, wypielęgnowaną skórę można zadbać o stosowanie środków doraźnych na wypadek powstania niepożądanego wykwitu. Warto potraktować go specjalnym sztyftem na wypryski, który działa punktowo, przyspieszając gojenie dokuczliwych, niemiłych niespodzianek na cerze. Zazwyczaj produkty tego typu zawierają w sobie kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego czy wodę termalną, co pozwala osiągnąć pożądane rezultaty bez obawy o skutki uboczne w postaci bolesnych podrażnień.

Dodaj komentarz