Czy muszę używać laktatora?

Dla niemowlaka nie ma lepszego pokarmu niż mleko matki – zapewnia ono odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin oraz przeciwciał. Niestety, nie zawsze jest możliwe karmienie malucha bezpośrednio za pomocą piersi. Niezależnie od tego, czy problem jest jedynie przejściowy, czy też długookresowy, dobry laktator okazuje się wówczas nieocenioną pomocą.

Problemy z karmieniem

Większość kobiet karmiących piersią choć kilka razy skorzystać musi z laktatora. To praktyczne urządzenie wspomaga mamy w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest czasowa nadprodukcja pokarmu, czyli tak zwany nawał. W gruczołach piersiowych powstaje wówczas więcej mleka, niż dziecko potrzebuje. Pozostawienie go w piersiach doprowadzić mogłoby do zastoju pokarmu, który wiąże się z ryzykiem powstania stanu zapalnego piersi.
Laktator jest niezbędny, kiedy maluch ma przejściowe problemy ze ssaniem lub nie może samodzielnie ssać piersi ze względu na różne wady wrodzone. Dzięki temu funkcjonalnemu sprzętowi nie musimy rezygnować z karmienia go pełnowartościowym mlekiem.

Zabiegana mama

Dobry laktator jest też wybawieniem dla aktywnych kobiet, które postanawiają wrócić do pracy, a jednocześnie chciałyby jak najdłużej karmić dziecko swoim mlekiem. Pozwala on odciągnąć pokarm, który przechowywany w odpowiednich warunkach nadal będzie mógł w dowolnej chwili zostać spożyty przez malucha. Podawać go może tata dziecka, czy też inna osoba opiekująca się nim pod nieobecność matki.
Często zdarza się, że nawet najbardziej opiekuńcza mama z powodów rodzinnych bądź zawodowych musi wyjechać na dłuższy czas. Bez laktatora oznaczałoby to konieczność zastąpienia mleka matki sztucznymi odżywkami. Również noworodki, które z powodów zdrowotnych muszą dłużej pozostać w szpitalu, dzięki niemu mają możliwość korzystania z tego najlepszego dla siebie posiłku.

Rodzaje laktatorów

Wybierając laktator warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Kobiety, które odciągają pokarm sporadycznie, mogą pokusić się o nabycie laktatora ręcznego. W przypadku częstej konieczności odciągania mleka, lepszym rozwiązaniem będzie laktator elektryczny, zasilany najczęściej na baterie, czasem także przez gniazdko zapalniczki samochodowej. Działa on szybciej i jest znacznie bardziej komfortowy dla kobiety – imituje ruch ssący dziecka, zwykle ma także możliwość regulacji częstotliwości ssania. Na rynku dostępne są także droższe modele, które pozwalają na odciąganie mleka z dwóch piersi na raz.
Zwróćmy uwagę na to, czy wybrany przez nas model jest prosty w obsłudze, mobilny, posiada niezbędne akcesoria. Nie zapominajmy też o jego odpowiednim czyszczeniu – zalegające mleko może stać się źródłem groźnym bakterii.

Trackbacks for this post

  1. mamatoja.pl | geewa.pl
  2. mamatoja.pl | besteel.pl
  3. www.mamatoja.pl | expocentres.com.pl

Dodaj komentarz