Częste bóle brzucha, wzdęcia i biegunki? Sprawdź, czego mogą być objawem!

sadwomen

Borykasz się z częstymi bólami brzucha, ciągłymi wzdęciami i nawracającymi biegunkami, które nie pozwalają ci w pełni cieszyć się życiem i czasem spędzanym z najbliższymi? To mogą być objawy zespołu jelita drażliwego, czyli choroby jelita cienkiego i grubego.

Zespół jelita drażliwego to przewlekła, lecz dość powszechna choroba. Zazwyczaj daje ona bardzo dokuczliwe objawy, które negatywnie wpływają na jakość życia i samopoczucie, utrudniając codzienną aktywność w podobnym stopniu jak astma, migrena i cukrzyca.

Co jest przyczyną zespołu jelita drażliwego?

Mimo że przyczyna występowania zespołu jelita drażliwego nie została określona, lekarze i specjaliści podejrzewają, że rozwój choroby jest spowodowany kilkoma podstawowymi czynnikami, w tym między innymi zaburzeniami flory bakteryjnej jelit, przebytymi już infekcjami przewodu pokarmowego oraz czynnikami psychospołecznymi i genetycznymi.
Wyklucza się natomiast, by za występowaniem schorzenia stały zmiany organiczne, czyli uszkodzenia jelit, a także biochemiczne, obejmujące defekty w procesie przemiany materii.

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego

Jak wynika z szacunkowych danych, z zespołem jelita drażliwego może zmagać się około 22 proc. populacji. Na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety, jednak z uporczywymi dolegliwościami coraz częściej muszą walczyć także nastolatkowie czy młodzi pracownicy.
Wśród podstawowych i najczęściej spotykanych objawów zespołu jelita drażliwego wymienia się przede wszystkim kłujące lub piekące bóle brzucha. Pozostałe towarzyszące chorobie symptomy to między innymi uczucie ucisku i pełności, wzdęcia oraz zaparcia lub biegunki.
U osób, które wykazują niższą odporność na ból, mogą pojawić się także zaburzenia w sferze psychologicznej przejawiające się obniżonym samopoczuciem czy ciągłym uczuciem lęku.

Jak leczy się zespół jelita drażliwego?

Najważniejszym aspektem leczenia jest walka z podstawowym objawem, jaki daje zespół jelita drażliwego, czyli bólem brzucha. Zwykle jest on wywoływany przez skurcz mięśni gładkich, który w normalnych warunkach wspomaga pracę organizmu. Z tą dolegliwością najłatwiej uporać się, przyjmując jeden z dostępnych w aptekach środków rozkurczowych.
Jednak prowadzona kuracja nie może polegać wyłącznie na przyjmowaniu tego typu leków, choć są one skuteczne i szybko przynoszą ulgę. By dobrać najlepszą metodę leczenia, warto skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby zleci wykonanie dodatkowych badań.
By wzmocnić efekty kuracji, zastanówmy się też nad wprowadzeniem kilku zmian w sposobie odżywiania. W naszym jadłospisie zróbmy miejsce dla potraw gotowanych w wodzie oraz na parze, pieczonych w folii lub duszonych z niewielką ilością tłuszczu. W przebiegu choroby wskazane będą chude mięsa, wędliny i ryby, a do przyprawiania potraw używajmy soku z cytryny, koperku, pietruszki, majeranku, goździków, bazylii, ziół prowansalskich i tymianku.
Obfite, tłuste i jedzone w pośpiechu posiłki zamieńmy na 4-5 mniejszych lekkostrawnych potraw spożywanych regularnie. Pamiętajmy, by jeść na siedząco, w spokojnej atmosferze.

Całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego jest na razie niemożliwe. Mimo to choroba zazwyczaj nie postępuje, a tym samym nie prowadzi do wyniszczenia organizmu. Co równie istotne, prawidłowe rozpoznanie i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwolą nam normalnie funkcjonować i w pełni cieszyć się życiem oraz czasem spędzanym wspólnie z najbliższymi.

Dodaj komentarz