Cukrzyca kobiet ciężarnych

ciaza-cukrzyca

Cukrzyca ciążowa to specyficzny rodzaj choroby, który charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi kobiety ciężarnej. W większości przypadków stan ten ustępuje całkowicie po porodzie, jednak cukrzyca ciężarnych wzmaga ryzyko pojawienia się tej choroby w przypadku drugiej ciąży, a także zachorowania na cukrzycę typu II w przyszłości. Mimo samoistnego ustąpienia objawów, cukrzyca w ciąży to stan wymagający leczenia lub przynajmniej stałej kontroli lekarskiej.

Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?

Dokładny mechanizm powstawania stanu nazywanego cukrzycą ciążową w dalszym ciągu jest dla nas nieznany. Obecnie uważa się jednak, że jest to wynik zawirowań hormonalnych, z którymi zmierzyć się musi organizm kobiety. Poza tym ryzyko pojawienia się schorzenia wzrasta, gdy kobieta jest otyła lub ma dużą nadwagę, w poprzedniej ciąży urodziła dziecko o wadze powyżej 4,5kg, choruje na zespół policystycznych jajników lub w jej rodzinie zdarzały się już przypadki cukrzycy ciążowej.

Jak objawia się choroba?

Cukrzyca kobiet w ciąży w większości przypadków ujawniana jest w przebiegu rutynowych badań; kobiety rzadko same zgłaszają pierwsze objawy lekarzowi prowadzącemu ciążę. Główne symptomy zwiastujące stan chorobowy to przede wszystkim zwiększone pragnienie, częste mdłości, permanentne zmęczenie, zaburzenia widzenia, częste infekcje układu moczowo-płciowego, a także częste oddawanie moczu. Więcej na temat objawów cukrzycy w ciąży na www.insulinowi.pl.

Czy cukrzyca ma szkodliwy wpływ na dziecko?

Nieleczona cukrzyca ciężarnych jest niebezpieczna zarówno dla matki, jak również dla dziecka. U ciężarnej schorzenie to może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia, zwiększenia ilości płynu owodniowego, częstych infekcji dróg moczowych, rozwoju powikłań typowej cukrzycy, przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Dziecko natomiast narażone jest na rozwój wad wrodzonych, głównie serca, ośrodkowego układu nerwowego i nerek, zwiększoną masę urodzeniową, zaburzenia metabolizmu, opóźnione dojrzewanie, a nawet na śmierć okołoporodową.

Jak można leczyć cukrzycę ciążową?

Leczenie cukrzycy ciążowej wymaga opieki kilku specjalistów, dlatego warto udać się z problemem do dobrej kliniki. Ważne jest, że stan chorobowy w większości przypadków nie wymaga przyjmowania leków – proces leczenia ogranicza się tylko do przestrzegania kilku zaleceń, dotyczących diety i stylu życia.

Dodaj komentarz