Ciąża a obcasy

buty na obcasieWiększość przyszłych mam to wolne, niezależne, pracujące kobiety. Lubią zmieniać fryzury, chodzić do kosmetyczki, buszować po sklepach i drogeriach, by wyglądać pięknie dla siebie i swoich partnerów oraz czuć się kobieco. Dla wielu z nich kobiecość wiąże się nierozerwalnie z butkami na obcasie, w związku z tym wiele pań w ciąży ma dylemat: nosić szpilki czy nie? Ich obawy związane są głównie z tym, czy buty na obcasie nie zaszkodzą maluszkowi noszonemu pod sercem.

Większość lekarzy jest zdania, że kobieta powinna zrezygnować z butów na wysokim obcasie i zastąpić je czymś stabilniejszym. Skąd to stanowisko? Obcasy same w sobie nie są w stanie wyrządzić szkody naszemu nienarodzonemu dziecku. Istotna jest zupełnie inna kwestia – wraz z powiększającym się brzuszkiem, przenosi się środek ciężkości. W połączeniu ze szpilkami, które także wymuszają określony sposób chodzenia i zmianę środka ciężkości podczas chodzenia, może doprowadzić to nie tylko do trudności w poruszaniu się, ale także do utraty równowagi i upadku. Może dojść do niego tym bardziej, że w trakcie ciąży rozluźniają i rozciągają się stawy, a w trzecim trymestrze ciąży kobieta może cierpieć nawet na okresowe zaburzenia równowagi. Upadek taki może wywołać komplikacje ciążowe, takie jak krwawienia, uszkodzenia łożyska, a nawet – poronienie.

Jeśli kobieta nie ma bólów nóg ani kręgosłupa, a w swoich szpilkach czuje się stabilnie – może je nosić. Musi pamiętać tylko o tym, że jej wzrastająca masa ma wpływ na obciążenie nóg i stóp, które mogą zacząć puchnąc i powiększać się (objawy te dotykają ok. ¾ kobiet w ciąży). Obrzęknięte nogi mogą nie mieścić się w szpilkach, które kobieta trzyma w szafie, a także sprawiać jej ból w czasie chodzenia. W takiej sytuacji warto zamienić wysokie obcasy na buty z płaską podeszwą.

Buty na obcasie mogą ponadto potęgować bóle kręgosłupa i kolan, a także doprowadzić do pojawienia się chronicznych bólów śródstopia. W połączeniu z obrzękami może przynieść to dla ciężarnej dodatkowe kłopoty i cierpienie. W takich sytuacjach zaleca się rezygnacje z obcasów oraz stosowanie chłodzących żeli i kremów na opuchnięte kończyny dolne.

Najlepszym wyjściem dla ciężarnych kobiet jest zakładanie butów tylko na specjalne okazje bądź noszenie ich kilka godzin dziennie, rezygnując całkowicie z tego obuwia w trzecim trymestrze ciąży. Najlepszy dla kobiety w ciąży będzie obcas niski (maksymalnie do 6 centymetrów). Buty powinny być wygodne i posiadać szeroki nosek. Najlepiej, jeśli będą wykonane z „oddychającego” materiału, w którym stopa nie będzie się przepacać ani przegrzewać. Niezmiernie istotna jest także zadbanie o antypoślizgową podeszwę, która zminimalizuje ryzyko upadku.

Jeśli kobieta w ciąży nie chce rezygnować ze szpilek – może je nosić. Należy tylko pamiętać, aby robić to „z głową” oraz reagować na wszelkie bóle z tym związane. Nie warto bowiem rujnować swojego zdrowia i narażać się na niedogodności tylko dla przyjemności noszenia obuwia na wysokich obcasach.

Dodaj komentarz