Aktywność fizyczna podczas ciąży

spokój

Umiarkowana, odpowiednio przeprowadzona aktywność fizyczna podczas ciąży jest wręcz wskazana. O ile, większość z nas okres ciąży kojarzy przede wszystkim ze wskazanym ograniczeniem ruchu, o tyle warto podkreślić, iż umiejętne i regularne wykonywanie pewnych ćwiczeń wpływa na nasze lepsze samopoczucie, a także na cały przebieg ciąży, porodu oraz połogu.

Zalety aktywności fizycznej podczas ciąży

Odpowiedni trening, zwiększenie siły i wytrzymałości są niezwykle ważne w odpowiednim przygotowywaniu organizmu kobiety do momentu porodu oraz całego okresu połogu. Podczas dziewięciomiesięcznej ciąży każda z nas powinna zatem postawić na poprawę ogólnej kondycji fizycznej, przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, a także na naukę poprawnego oddychania. Wszystkie te elementy znajdziemy w specjalnie przygotowywanych programach ćwiczeń dla kobiet ciężarnych. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna podczas ciąży przyczynia się do poprawy układu krążenia oraz układu oddechowego. Zwiększa się również wydolność naszego organizmu, przyczyniając się tym samym do poprawy ogólnego stanu organizmu kobiety ciężarnej oraz płodu. Dzięki systematycznie wykonywanym ćwiczeniom, możemy przyczynić się do redukcji pewnych, często występujących podczas ciąży dolegliwości. Mowa tu przede wszystkim o towarzyszących w tym czasie bólach kręgosłupa. Dzięki nauce prawidłowej postawy ciała mamy możliwość uniknięcia tych nieprzyjemnych bólów.

Szczególnie zalecana jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Dowiedziono, że nawet niska intensywność ćwiczeń przyczynia się do poprawy samopoczucia, leczenia bezsenności oraz łagodzenia huśtawki nastrojów, tak bardzo charakterystycznych dla okresu ciąży. Dzięki poprawie funkcjonowania układu krążenia możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia skurczów mięśni, obrzęków, czy drętwienia. Umiarkowana aktywność fizyczna podczas ciąży korzystnie wpływa na nasz metabolizm, co z kolei przekłada się na utrzymanie ładnej i zdrowej sylwetki, a także na unikanie bardzo dokuczliwych w tym czasie zaparć.

Jak ćwiczyć podczas ciąży?

Podejmując regularną aktywność fizyczną podczas ciąży, trzeba oczywiście pamiętać o jej racjonalnym stosowaniu. Wszystkie wykonywane przez nas ćwiczenia powinny być dostosowane do stanu naszego organizmu, a także do ukończonych tygodni ciąży. Wskazane jest uprawianie sportu podczas ciąży, jednakże konieczna jest zmiana jego natężenia. Przeciwskazane są takie dyscypliny, jak lekkoatletyka, jazda konna, jazda na rowerze, a także inne sporty urazowe. Należy oczywiście zapomnieć o dynamicznych i siłowych ćwiczeniach, wiążących się z dużym wysiłkiem. Specjaliści zalecają zatem spacery, jogę, gimnastykę ogólną, pływanie oraz pilates. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu konieczne jest oczywiście skonsultowanie się z lekarzem lub z położną, celem wykluczenia pewnych przeciwwskazań. Zalecane jest regularne wykonywanie ćwiczeń, od 3 do 4 razy w ciągu tygodnia przez około 15-20 minut. Wszystkie ćwiczenia powinny być poprzedzone krótką rozgrzewką. Z kolei po wykonaniu treningu należy wykonać relaksację.

1 komentarz

  1. Oczywiście, ża aktywność fizyczna jest bardzo wskazana. Wiadomo, nie ma co szaleć z jakimiś Killerami Chodakowskiej, ale zawsze można postawić na nieco lżejszy trening. Na youtubie możemy znaleźć trochę programów treningowych dla przyszłych mam, zawsze można spróbować. 😉

Dodaj komentarz