34 tydzień ciąży

kobiecośćDziecko w 34 tygodniu ciąży waży ponad 2 kilogramy i mierzy w pozycji embrionalnej około 32-35 centymetrów, a po wyprostowaniu ciała – nawet do 45 centymetrów. 34 tydzień ciąży to trudny okres tak dla kobiety, jak i dla dziecka.

34 tydzień w życiu dziecka

Ze względu na swoje wciąż zwiększające się rozmiary, dziecko nie jest w stanie wykonywać już w brzuchu swobodnych ruchów. Najczęściej, zamiast gwałtownych podskoków czy fikołków, po prostu się przeciąga i stara wyprostować kończyny górne i dolne. Świadectwem tych ruchów dziecka są wybrzuszenia, tworzące się na brzuchu mamy.

W połowie ósmego miesiąca z ciała dziecka powinien całkowicie zniknąć meszek, zwany lanugo. Jego zanik umożliwia pokrycie ciała dziecka przez maź płodową, której warstwa zaczyna się pogrubiać. Rośnie też warstwa tłuszczowa, dziecko staje się coraz pulchniejsze, a jego skóra przybiera różowawy odcień.

Istotne zmiany następują także wewnątrz dziecięcego organizmu – tworzy się ważny narząd, zwany gruczołami nadnerczowymi. Odpowiadają one za metabolizm i właściwy poziom potasu i sodu w organizmie, więc właściwy rozwój nadnerczy jest bardzo ważny dla młodego organizmu. Dziecko wciąż ćwiczy również oddychanie i połykanie, wdychając wody płodowe.

W połowie ósmego miesiąca dziecko zapamiętuje informacje – odczuwa brak miejsca w brzuchu mamy i lekkie kołysanie pod jej sercem. Uspokaja go również bicie jej serca, przyzwyczaja się do matczynego głosu. Nic więc dziwnego, że po przyjściu na świat najłatwiej zasypia się dziecku, gdy jest owinięte w kocyk albo kołysane, przypomina mu to bowiem warunki, w jakich znajdował się przed przyjściem na świat. Kojąco i uspokajająco działać będzie na malucha także głos mamy, do którego przyzwyczaja się już od około 22 tygodnia ciąży.

W przypadku dziecka płci męskiej, 34 tydzień to okres, kiedy jądra przechodzą z brzuszka do moszny. Nie można jednak panikować, jeśli proces ten nie zakończy się do rozwiązania – zupełne zstąpienie tych elementów może sfinalizować się nawet rok po narodzinach dziecka.

Mama w 34 tygodniu ciąży

Wraz ze wzrastającą wagą i wzrostem dziecka, kobieta może odczuwać coraz więcej dyskomfortu, związanego ze zmęczeniem organizmu. Naturalnymi problemami w połowie ósmego miesiąca jest szybki przyrost wagi kobiety oraz osłabienie organizmu, które skutkuje poczuciem wyczerpania, wpadaniem i matowieniem włosów czy łamliwością paznokci. Uwrażliwiają się także okolice pępka, a opuchnięte dziąsła mogą krwawić podczas szczotkowania zębów. Wzrastający poziom progesteronu może powodować niestrawność. Możliwe są również czasowe kłopoty z pamięcią, będące skutkiem przejściowego kurczenia się komórek mózgu. Ważne jest, aby w okresie tym nie zaniedbywać zaleceń lekarskich oraz przyjmować żelazo i dbać o obecność witamin w przygotowywanych posiłkach.

Poza dolegliwościami fizycznymi, nie mniej uciążliwe stają się wahania nastrojów. Z jednej strony kobiecie towarzyszy radość, że już niedługo urodzi dziecko, ale z drugiej – jest pełna obaw i niepokojów związanych z akcją porodową. Może to skutkować problemami z zasypianiem oraz oscylowaniem między dobrym samopoczuciem, a później – momentalnym przejściem do stanu płaczu.

Skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz bardziej regularne. Powodują one twardnienie macicy na okres kilkunastu sekund i marszczenie bądź lekkie powiększenie się brzucha. Skurcze Braxtona-Hicksa nazywane są także próbnymi skurczami macicy i mają za zadnie przygotować organizm kobiety do akcji porodowej. Nie są one groźne dla przebiegu ciąży, jeśli jednak są bardzo bolesne, a ból odczuwany jest głównie w dolnej części brzucha, należy zgłosić się z tym problemem do lekarza.

Niezmiernie istotne są także konsultacje z ginekologiem – warto zdawać sobie sprawę z ewentualnych zarażeń, np. bakteriami paciorkowca. Niewyleczenie zakażenia w czasie akcji okołoporodowej może skutkować groźnymi powikłaniami dla poczętego dziecka. O ile to możliwe, wskazane jest także wstrzymanie się ze współżyciem do porodu – zalecenie to podyktowane jest troską o zdrowie dziecka. Penetracja pochwy może wywołać przyspieszoną akcję porodową i skutkować przedwczesnymi narodzinami dziecka.

Ósmy miesiąc to dobry czas na zaplanowanie, co warto mieć ze sobą w przypadku konieczności pobytu w szpitalu. Informacje takie powinny znajdować się na stronie internetowej szpitala, w którym planujemy poród. Do najważniejszych elementów garderoby należą koszule nocne i bielizna. Niezbędne będą także chłonne wkładki bądź podpaski oraz przyrządy higieny osobistej, takie jak szczoteczka do zębów czy ręczniki. Najważniejsze jest jednak posiadanie dokumentacji, takiej jak karta ciąży, oraz wyników wszystkich badań, które były wykonywane w czasie ciąży.

Dodaj komentarz